poniedziałek, 20 grudnia 2010

Rentowność działalności obecnych graczy

Poniższy tekst przedstawia analizę rentowności telewizji internetowych w Polsce. Co prawda nasze przedsięwzięcie skierowane jest do nieco innej części rynku, bardziej lokalnego, lecz z uwagi na niszę w sektorze lokalnych telewizji internetowych, zajmę się analizą tylko największych portali, których program skierowany jest raczej do ogółu niż do odbiorców ze ściśle ograniczonego obszaru.

Przyjęta przeze mnie definicja rentowności opiera się na stwierdzeniu że przedsiębiorstwo jest wtedy rentowne gdy osiąga dodatni (w określonym czasie) wynik finansowy. Można powiedzieć, że rynek telewizji internetowych jest dopiero w fazie rozwoju. Najbardziej znaczące pozycje na rynku zajmują firmy z największym kapitałem, co związane jest z faktem, że serwisy tego typu przynoszą zyski dopiero po długim czasie, co związane jest z pozyskaniem dużej liczby widzów, zyskaniu popularności, a ten proces niestety trwa długo.

Wbrew temu co może się wydawać, okres dużego, dynamicznego wzrostu popularności będzie z całą pewnością najtrudniejszy w naszej działalności. Dynamiczny wzrost liczby użytkowników oznacza również dynamiczną zmianę obciążenia łączy, serwerów. Aby utrzymać nasz serwis na odpowiednio wysokim, stałym poziomie zmuszeni będziemy inwestować w kosztowną infrastrukturę, wydzierżawienie dodatkowych łączy. Oznacza to, że pomimo wzrostu popularności naszego serwisu może on w krótkiej perspektywie nie przynosić zysków. Pamiętamy jak zupełnie innego typu serwis - nasza-klasa miał ogromne problemy z wydajnością swoich serwerów podczas dużego wzrostu popularności, w dodatku takie problemy utrzymywały się przez dłuższy czas. Jak duże może być obciążenie serwisów telewizyjnych widać na przykładzie telewizji Onet.tv gdzie w pierwszym dniu otwarcia portalu zarejestrowano 50 tysięcy wejść.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz