środa, 8 grudnia 2010

Rozwój techniczny


„Konkurencyjność to potencjał, możliwości oraz umiejętność danego podmiotu rynkowego do sprostania konkurencji, czyli rywalizacji ze strony innych podmiotów działających w tej samej branży na rynku. Konkurencja jest procesem za pomocą którego uczestnicy rynku dążąc do realizacji swoich celów i maksymalizacji swojej satysfakcji próbują przedstawić oferty korzystniejsze od innych ofert swoich rywali.”

Powyższa definicja w sposób bardzo dobitny uzmysławia jak ważna jest innowacyjność i dążenie do ciągłego rozwoju, niezależnie od rodzaju branży, w jakiej zamierzamy działać. Nie inaczej jest w przypadku prowadzenia lokalnej telewizji internetowej.

W przypadku rozwoju serwisu TV internetowej wzrośnie zapotrzebowanie na szybkie udostępnianie co raz większej ilości treści zgromadzonych na serwerze. W takiej sytuacji nie wystarczy serwer hostingowy, o zazwyczaj ograniczonej ilości danych przesyłanych w ciągu miesiąca. Należy zainwestować w serwery dedykowane, które dużo efektywniej będą świadczyły usługi. Dla usługi miejscowej TV szczególne znaczenie ma czas – nie będziemy mieli najmniejszych szans utrzymać się na rynku jeśli materiały video przez nas oferowane będą buforowały się godzinami..

Innym wartym wdrożenia rozwiązaniem na drodze rozwoju może być inwestycja w serwery redundantne. Serwer redundantny jest szczególnie cenny w przypadku zaistnienia sytuacji awaryjnej, gdy serwer główny z różnych względów przestanie działać.
Jak dobrze wiemy zadowolenie użytkowników jest kluczowe w odniesieniu sukcesu, a nic tak nie wyprowadza z równowagi jak nieaktywny serwis, z którego chcemy skorzystać.

Prócz kwestii samych serwerów, warto też zwrócić uwagę na stan łączy, za pośrednictwem których przesyłają one dane do użytkowników. Inwestycje w łącza o dużych przepustowościach to rozwiązanie, które nasuwa się jako pierwsze, jednocześnie wiąże się z największymi kosztami..Z pomocą może nam przyjść lokalny charakter naszego serwisu. Jeśli zdobędziemy już popularność przyciągając coraz większą liczbę użytkowników możemy pokusić się o próbę negocjacji z operatorami telekomunikacyjnymi prowadzącymi działalność na terenie objętym naszą telewizją internetową. Operator zazwyczaj namawia swoich klientów do wykupienia opcji wyższego transferu, co wiąże się z wyższymi przychodami. Z oczywistych względów konsument podchodzi do tego dość sceptycznie - i tu z pomocą może przyjść nasza telewizja. Operator może namawiać klienta na wykupienie wyższej przepustowości niezbędnej do korzystania z "tak popularnej ostatnio telewizji internetowej", w zamian za co oferuje nam część pasma na swoich łączach, umożliwiającą świadczenie usług na odpowiednim poziomie.

Oprócz dość oczywistego rozwijania zaplecza sprzętowego, możemy również zastanowić się nad sposobem, w jaki dostarczamy treści do naszych użytkowników.


Np. zastosowanie techniki p2p może w znaczący sposób poprawić efektywność działania naszego serwisu. Na początku sygnał jest transmitowany do pewnej liczby widzów. Każdy nowy chętny do oglądania danego programu otrzymuje sygnał od części z nich. Tym sposobem, dzięki kaskadowemu mechanizmowi dzielenia się treścią, teoretycznie liczba widzów może być nieograniczona. Co więcej, cała transmisja między użytkownikami jest szyfrowana z wykorzystaniem kluczy publicznych i prywatnych. Projekt Wenecja korzystający z p2p jest w trakcie realizacji.


Drugą opcją możliwą do wykorzystania w przyszłości jest zainwestowanie w rozwiązanie oferowane przez Adobe – Flash Media Server.
Rozwiązanie to pozwala w znaczący sposób zmniejszyć obciążenie łącza, zapewniając przy tym bardzo dobrą jakość przesyłanych treści. Niestety na chwilę obecną wydaje się to rozwiązaniem dosyć kosztownym. Wersja podstawowa oprogramowania kosztuje 1000$ za serwer, wersja pośrednia to już koszt ponad 4000$ za serwer, natomiast zakup wersji Enterprise wymaga bezpośredniego kontaktu z Adobe.

1 komentarz:

  1. Sam rozwój firmy jest bardzo istotny w kontekście jej istnienia więc nie można o tym zapominać. Tym bardziej, że istnieje możliwość stosowania dedykowanych rozwiązań dla biznesu https://craftware.pl/dla-biznesu/rozwiazania-dla-biznesu/ dzięki którym jesteśmy w stanie być zawsze przed konkurencją.

    OdpowiedzUsuń