poniedziałek, 15 listopada 2010

Rodzaje stosowanych technik


Podstawowym elementem, którego będziemy potrzebować jest witryna WWW, za pośrednictwem której działać będzie nasz lokalna TV.
W tym wypadku do wyboru mamy dwie drogi:
• Wybieramy gotowy system zarządzania treścią CMS i sami tworzymy nasz portal
• Korzystamy z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się tworzeniem serwisów WWW
Każde z powyższych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Podstawową i szczególnie ważną dla dopiero rozwijającego się przedsięwzięcia zaletą podejścia pierwszego jest koszt – na rynku dostępnych jest bardzo wiele darmowych systemów CMS, które pozwolą stworzyć stronę WWW o przyzwoitej funkcjonalności. Ponadto w większości wypadków korzystanie z tego rozwiązania nie wymaga dużych umiejętności – cechuje je prostota, łatwość obsługi, przyjazność użytkownikowi. Dlatego bardzo często CMS wykorzystują początkujący użytkownicy.
Jak wspomniałem wcześniej, są też wady tego rozwiązania.. Korzystanie z gotowego systemu zarządzania treścią wiąże się z użyciem pewnych szablonów, zunifikowanych funkcji i niewielką ilością rozszerzeń. W kontekście dłuższego rozwoju nie jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ znacząco ogranicza postępowość, innowacyjność itd.
Jeżeli zdecydujemy się na wybór profesjonalnej firmy tworzącej portale internetowe na pewno nie będziemy żałować swojej decyzji w dłuższej perspektywie czasu – Web-developerzy dostosują naszą stronę do naszych wymagań i oczekiwań, biorąc pod uwagę dalszy rozwój, a także przewidzą wiele trudności, których sami nie jesteśmy na początku świadomi. Poza tym nie ma w tym wypadku mowy o powielaniu pewnych wzorców wszechobecnych w większości systemów CMS. Możemy liczyć na innowacyjność i indywidualne podejście. Potencjalnie będziemy więc dużo bardziej konkurencyjni.
Ceną za powyższe udogodnienia jest zdecydowany wzrost kosztów stworzenia takiej witryny, a także czas, jaki będzie potrzebny na jej wdrożenie (profesjonalne rozwiązania są zdecydowanie bardziej zaawansowane, a co za tym idzie dużo bardziej pracochłonne).



Kolejnym elementem niezbędnym do działania serwisu realizującego usługę TV internetowej jest posiadanie serwera, na którym przechowywane będą treści przez nas oferowane. Tu również do wyboru mamy kilka rozwiązań.
Rozwiązanie pierwsze to wykup płatnego hostingu, co pozwoli nam zbadać jak odbierana jest nasza usługa, a przy tym nie narazi na zbyt duże koszty własne (przykładowo koszt miesięcznego hostingu oferującego 50 GB przestrzeni dyskowej oraz 1000 GB transferu miesięcznie to około 50 zł).
Możemy również zdecydować się na skorzystanie z serwera dedykowanego, co oczywiście wiązać się będzie z wyższym kosztem - około 200 zł/miesiąc przy czym otrzymujemy 60 GB przestrzeni dyskowej oraz 5000GB transferu miesięcznego).
Ciekawym rozwiązaniem jest również oferta Microsoft, a właściwie jednej z technologii spod szyldu Microsoft – chodzi mianowicie o SIlverlight - nową, rewolucyjną technologię umożliwiającą budowanie bogatych w interaktywne treści stron WWW. Silverlight jest rodzajem międzyplatformowej wtyczki, rozszerzającej możliwości funkcjonalne zwykłej przeglądarki internetowej. Ale nie o samą funkcjonalność chodzi – Silverlight Streaming oferuje bezpłatny hosting do 4 GB przestrzeni dyskowej, prędkość transmisji do 700 Kbps oraz milion minut wyświetlania materiałów wideo. Do pewnego stopnia limity można ominąć godząc się na umieszczanie reklam, bądź opłacając usługę (niestety nie udało mi się dotrzeć do konkretnych stawek).

Ostatnim aspektem jakim chciałbym poruszyć jest sposób udostępniania treści wideo. Możemy zdecydować się na pracę w systemie Video on Demand – wówczas zakładamy, że rzadko kiedy zdarzy się aby 1 film był oglądany na raz przez ogromną ilość użytkowników, dzięki czemu jest to metoda mniej wymagająca pod względem wydajnościowym. W przeciwieństwie do transmisji na żywo, które z definicji są oglądane w tym samym czasie przez wielu użytkowników i wymagają zdecydowanie większej wydajności. Więcej o sposobach prezentowania treści wideo powiem przy okazji omawiania ograniczeń i ewentualnych dróg rozwoju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz